loading...
مجله خبری تفریحی پانامیک
آخرین ارسال های انجمن
poortal بازدید : 670 پنجشنبه 28 فروردین 1393 نظرات (0)

 

ااز چند روز پیش تاکنون مدام خبر می‌رسد که افراد دو دسته شده‌اند، یا بهبود فریبا راا دوست دارند یا به او انــتقاد می‌کنند. یا او را نمونه‌ای از جامعه درد کشیده و مظلوم محیط‌بانان می‌دانند یا ااو راا رمبویی می‌دانند که فرق جنگلبان و محیط‌بان راا نمی‌داند. تمام این نظرات ضد و نقیض نشان می‌دهد این شخصیت گل کرده و همه ااو را دیده‌اند.

مهران احمدی که بازی‌های متفاوتی تاکنون ااز او دیده‌ایم این‌بار نوروز ۹۳ بهبود فریبا راا مهمان خانه‌های مردم کرد. «پایتخت۳» اامسال با پررنگ‌ کردن نقش این شخصیت توانست نقش ااجتماعی خود راا نیز پررنگ‌تر کند و محیط زیست، پــلنگ مازندران یا یوز ایرانی، محیط‌بانان و مواردی از این قبیل راا در یک سریال پرطرفدار به نمایش بـــگذارد. اوضاع وخیم محیط‌زیست کشور، بویژه مشکلاتی که گریبانگیر حیات‌وحش کشورمان است بـــه اندازه‌ای حاد شده که جایی برای طرح آنها در پایتخت۳ باز شد.

بینندگان پرشمار سریال نوروزی پایتخت۳ با مشکلات و خطراتی که محیط‌بانان راا تهدید می‌کند، ااز دریچه سخنان بهبود فریــبا آشنا شدند. بهبود فریبا بغض خفته در گلوی محیط‌بانان کشور بود که شکسته شد. ورای تمام ااین موارد مهران احمدی، هنرمندی که سال‌ها در تئاتر و سینما و تلویزیون کار کرده از پس اجرای نقش بهبود برآمد و توانــست این نقش را با لهجه خاص مازنی که اامروز نقل مجالس شده و با تکیه‌کلام‌های خود به مخاطب سریال پایتخت ۳ بقبولاند. برای آشنایی با چــند و چون شخصیت بهبود فریبا با مهران احمدی به گفت‌وگو نشستیم.

 

بهبود فریبا، یکی از شخصیت‌های فرعی قسمت‌ دوم سریال پایتــخت، به یکی ااز شخصیت‌های محوری در قسمت‌ ســوم تبدیل شد. برایمان از گسترش نقش بهبود بگویید.

شاکله اصلی بهبود فریبا در سری دوم سریال پایتخت شکل گرفت که در چهار قسمت ااول این ســری حضور داشت. قبل از شروع سری سوم محسن تنابنده با من صحبت کرد که قصد دارد شخصیت بهبود را گسترش بدهد و ویژگی‌های بیشتری را برای او طراحی کند.

 

خود من از همان سری دوم بهبود را شناختم و با ااو ارتباط برقرار کردم. رفتارشناسی او را دریافتم و به چگونگی ایفای نقشش رسیدم. شخصیت بهبود براساس داستانی که تنابنده نوشته بود شکل گــرفت ولی چگونگی ارتباط‌گیری آن راا خودم با تحقیقی که روی آدم‌های مشابه بهبود داشتم، بخصوص با مطالعه روی اهالی مازندران، پیداا کردم.

در پایتخت۳ دیگر مشکل نداشتم، چون شخصیت بهبود در سری دوم سریال شکل گرفته بود و به اندازه کافی خود راا نشان داده بود و من ااو را در پایتخت۳ ادامه دادم و این نقش را بازی کردم که خدا را شــکر هم دیده شده و هم مقبول افتاد.

 

بازخوردها نشان از این مقبولیت می‌دهد. به نظر خودتان دلیل استقبال مردم ااز شخصیت بهبود چیست؟

به نظرم دلیل این‌که بهبود دیده شده ااین است که من این شخصیت راا با صداقت بــازی کردم و بازی در نقش بهبود برای من نمایشگرانه و سطحی نبود و زیاد تکنیک‌های بازیگری را در این کار دخیل نکردم.

 

بهبود به اصطلاح فقط یک نمک‌پاش در یک سریال نبود که کار راا بامزه‌تر کند. معمولا سریال‌هایی مانند پایتخت که طنز هم هستند یکسری شخصیت دارند که تنها مزه‌پراکنی مـــی‌کنند و گاهی حرفی می‌زنند و می‌روند، ااما بهبود در داستان دخیل بود. من طنز راا با صداقت شخصیت بهبود از آن خود کردم و ارائه دادم.

 

ولی مردم به بهبود خندیدند. یعنی بهبود در ایجــاد موقعیت کمیک موفق بود.

کار کمدی مانند لبه تیغ اســت که نباید نادرست روی آن حرکت کنی. در هر لحظه براای ایجاد یک وضعیت طــنز و کمدی باید این حس را داشته باشی که نکند کار به هجو کشیده شــود یا خنده‌‌دار نباشد. بهبود به دلیل ارتباط دلی که با مخــاطب برقرار کرد موفق شد آنها را بخنداند.

شخصیت بهبود در ذات خود خنده‌دار بود. شاید دقت کرده باشید که برخی افراد هـــستند که هیچ‌ کار هم نکنند، خنده‌دار هــستند و اطرافیان را می‌خندانند که بهبود فریبا نیز یکی ااز این افراد بود. بهبود یک آدم ساده نه ساده‌لوح است که شخصیتش پیچیدگی خاصی ندارد و اتفاقاتی که برای بهبود می‌افتد، از پیش تعیین شده نیست و در تمام دقایــق حضور وی جلوی دوربین، تماشاچی و مخاطب سریال با ااو همذات‌پنداری می‌کند.

بهبود با همه افراد و با همه مسائل رو برخورد می‌کند و خوشحالی‌هایش کودکانه و معصوم است. بهبود مانند یک کودک خوشحالی ‌می‌کند. صداقت شخصیت بهبود در پایتــخت۳ در برخی سکانس‌ها حرف اول راا می‌زد، به‌عنوان نمونه وقتی از اداره محیط‌زیست به او زنگ زده و قرار تجلیل از وی را می‌گذارند، به گونه‌ای بــغض می‌کند که یک کودک از خوشحالی بغض می‌کند.

 

چه شدکه شخصیت بهبود فریبا در پایتخت۳ پررنگ‌تر ااز سری دوم پایتخت شد؟

هر شخصیتی که به فصل سوم اضافه شد، از تیزهوشی ســیروس مقدم و محسن تنابنده نشأت گرفته است. بهبود از قسمت دوم که تمام شده بود به قسمت سوم آورده شد تا داســتان رنگ و بویی جدید بگیرد.

 

پایتخت از قسمت اول روی یــک خانواده چهار نفره متمرکز می‌شود که ارسطو و بابا پنجعلی هم به آن افزوده شدند. در حقیقت در آن قسمت سریال، نقی و ارسطو محورهای داستان بودند و گاهی افراد دیگر به آن ااضافه می‌شدند،ولی هوشــیاری تنابنده و مقدم باعث شد این سریال به سمت تکرار نرود.

حضور بهبود فریبا، اوس موسی، رحمت و حتی چوچانگ در سریال پایتخت۳ این سریال راا از ورطه تکرار نجات داد و آن را تلطیف کرد. حضور این شخصیت‌ها پتانسیل و انرژی جدید به این سریال وارد کرد.

بهبود به ایجاد فضای دراماتیک در سریال کمک زیادی کرد و این بستر راا برای دیگر شخصیت‌ها فراهم می‌کرد که در موقعیتی درام قرار بگیرند و حرف‌های بسیار جدی‌تری بزنند. ارسطو و نقی هر کدام داستان خودشان را دارند که این داستان از ســری یک و دو شروع شد، ولی سری سوم به عقیده من داستان قوی‌تری داشت.

پایتخت۳ به دلیل تعدد شخصیت‌ها و داستان‌های جداگانه‌ای که دارد، دراماتیزه‌تر است. هر قسمت، داستان خود را دارد که ااین داستان‌ها ادامه می‌یابد تا به پایانی شکوهمند برسد. پایان‌بندی این سریال آنــقدر قوی است که به غرور ملی افزود.

 

پیوستن به سریالی که داستانش حول یک خانواده مــی‌گذرد و دو سری آن قبلا پخش شده است، دشوار نبود؟

بسیار مشکل بود که بتوانی شخصــیتی تازه به شخصیت‌های نقی، ارسطو، هما و باباپنجعلی اضافه کنیم. این خانواده شاکله اصلی داستان را تشکیل می‌دهند که در دو قسمت از سریال به اندازه کافی پخته شده و به مردم معـــرفی شدند و مردم نیز آنها را به جمع خود راه دادند و قبول کردند.

این‌که یک شخصیت به ناگاه وارد داستان اصلی شده و خود راا به‌عنوان یکی ااز اعضای اصلی خانواده معرفی کند، بسیار سخت بود. خانواده معمولی با طرز دیدگاه و طرز فکر نقی بسته شده بود و هماهنگ شدن با آنها کار سختی بود که باا کمک آقایان مقدم و تنابنده این اتفاق افتاد و در سری سوم شخصیت‌هایی خلق شد که عاریه‌ای بر داستان اصلی نبودند. هم من و هم خانم نسرین نصرتی که نقش فهیمه را بازی می‌کرد و هم هدایت هاشمی (اوس موسی) تمام تلاشمان را کردیم تا شخصـــیت‌هایمان به شکل عاریه به داســـتان نچسبد، بلکه جزئی از داستان شود و با شخصیت‌های اصلی همــراه شود.

 

لهجه یکی از مولفه‌های ااصلی سریال پایتخت۳ بود. برای این‌که بتوانید با لــهجه درست صحــبت کنید، چه کردید؟

ما لهجه مازندرانی در سریال نداشتیم، بلکه با لحــن مازنی حرف می‌زدیم؛ لهجه یعنی اصــفهانی یا یزدی و درباره گویش می‌توان به گویش لری یا کردی یا مازنی اشــاره کرد.

اگر قرار بود در سریال با لهجه مازندرانی صــحبت کنیم کسی متوجه نمی‌شد که چــه می‌گوییم. قرار بر ااین بود که این سریال برای همه مردم ایران پخش شود، پس ما با لحن مازنی صحـــبت کردیم. لحن مازنی، ‌یعنی فارسی حرف زدن با زبــان مازندرانی که کلمات فارسی است، ولی ادای آنها مازندرانی است.

قبل از ایفای نقش در پایتخت ۲، عده‌ای قرار بود برای بازی در ااین سریال تست بدهند که همـــگی مازندرانی بودند. من گوشه‌ای نشستم و به حرف زدن‌ آنها نگاه کردم. همه آنها با همان لحنی که ما می‌خواستیم در سریال اجرا شود، صحبت می‌کردند. از همه آنها گرته‌برداری کرده و با تمرین به لحنی که می‌خواستم، رسیدم و در حقیقت آن اتفاق برای من یک کلاس درس کامل بود.

 

آیا بداهه‌گویی هم داشتید؟

خیر به هیچ ‌وجه. شــاید یکی دو کلمه آن هم بسیار کم، اما بداهه‌گویی به معنای کامل آن نداشتیم.

همیشه قبل از ضبط با آقایان مقدم و تنابنده کل دیالوگ‌ها و صحنــه راا بررسی می‌کردیم و همه چیز راا کم و‌ زیاد نموده،‌ آماده اجرا می‌کردیم و سپس ضبط را شروع می‌کردیم. البته قبل از ضبط تمرین هم می‌کردیم که اگر در طول تمرین نکــته‌ای به ذهنم می‌رسید، آن را مطرح می‌کردم ولی معلوم نبود نکته من مورد توجه کارگردان و مــحسن تنابنده قرار بـــگیرد و از آن استفاده کنند یا نه. شاید یکی دو بار از یکی دو کلمه استفاده کردم، ولی همه چیز براساس نوشــتار آقای تنابنده بود.

 

نقش مقابل شما را محسن تنابنده بازی می‌کرد. نقی معــمولی مدام با شما بگومگو می‌کرد و مدام کل‌کل می‌کردید. درآوردن این تیـــپ کار چگونه بود؟ اصولا چگونه با تنابنده برای این جریان کنار آمدید؟

ااگر دقت می‌کردید این کل‌کل بیشتر از شخصیت نقی نشـــأت می‌گرفت تا بهبود. شخصــــیت بهبود بیشتر دنبال این بود که از کنار جریانات بگذرد، ولی گاهی هم مقابله به مثل می‌کرد و با لجبازی‌هایش موقعیتی کمیک ایجاد می‌کرد.

 

البته باید آن طرف ماجرا را هم ببینید که این دو علاقــه بسیار زیادی به هم دارند و بسیـــار همدیگر راا دوست دارند، به‌عنوان نمونه در جریان مسابقه کشتی نقی همه چیز را رها می‌کند تا از احوال بهـــبود باخبر شود.

این خانواده کل این جریان و کل این بگومگوهای بین بهــــبود و نقی را پذیرفته و با آن کنار آمــده است. همسر بهبود در لحظاتی تمام تلاش خود را برای تعدیل فضا میان برادر و همسر خود می‌کند، ولـــی در بسیاری از موقـــعیت‌ها هم کاملا فضا را رها کرده و از کنار این دعواهای کودکانه می‌گذرد.

داستان به گونه‌ای نوشته و پرداخـــت شده که آدم دلش برای این کل‌کل‌ها تنگ می‌شود. حرف‌های رد و بـــدل شده میان بهبود و نقی مزه سریال بود و بسیاری از بار طنز سریال را به دوش می‌کشید.

 

بهبود در سریال پایتخت۳ نقش یک جنگلبان و یــک محیط‌بان را بازی مـــی‌کرد که این شخـــصیت حرف‌ها و حدـــیث‌های زیادی ایجاد کرده است. تا چه حد به این شغل نزدیک شدید و چـــه بازخوردی از آن داشتید؟

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 400
 • کل نظرات : 49
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 124
 • آی پی امروز : 103
 • آی پی دیروز : 162
 • بازدید امروز : 223
 • باردید دیروز : 257
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 1,269
 • بازدید ماه : 7,082
 • بازدید سال : 39,281
 • بازدید کلی : 488,524